Chociaż kłamstwo ma krótkie nogi, to towarzyszy naszej codzienności od zawsze. Czasem robimy to, bo chcemy osiągnąć konkretne zyski, bywa, że z pobudek czysto altruistycznych, aby komuś nie było smutno. Takie zachowanie to również chęć skrzywdzenia. Jak więc poznać kłamcę?
Przyjrzyj się postawie ciała
Jeżeli osoba, z którą rozmawiasz, wzrusza ramionami podczas wypowiadanych słów albo tez wykonuje nagły ruch w tył, może cię okłamywać. Dodatkowo, gdy pochyla się w stronę rozmówcy albo też opuszcza głowę. Znamienne jest również mechaniczne dotykanie kołnierzyka lub szyi oraz zakrywanie ust dłonią. Nieobce kłamcy są również wykręcanie palców i drapanie skóry.
Popatrz na twarz
Jednym z najczęściej powtarzających się oznak kłamstwa, jest unikanie patrzenia w oczy podczas rozmowy. Niewielu jednak wie, że taką oznaką jest uporczywe wpatrywanie się w rozmówcę. Osoba taka będzie również miała tik oblizywania, wykrzywiania lub przegryzania warg. Linia żuchwy będzie również napięta.
Wsłuchaj się w głos
Nie musisz widzieć kłamcy, by poznać, że coś jest nie tak. Jednym z ważnych aspektów będzie bardzo niski lub też wysoki ton głosu. Włącz uwagę, gdy ten głos jest zbyt przymilny albo też dziecinny.
Polegaj na intuicji
Czasem nie wiemy dlaczego, ale pewne osoby już od razu budzą naszą nieufność. Swoje „trzy grosze” tutaj dokłada intuicja. Jeżeli właściwie rozpoznasz jej sygnały, możesz uniknąć wielu niepowodzeń i oszukania przez drugą osobę. Nie bagatelizuj więc wagi pierwszego wrażenia. Zwykle okazuje się, że było ono bardzo trafne!